HIRUDOTERAPIA
Pijawki lekarskie (Hirudo medicinalis) są kupowane ze secjalistycznej chodowli i używane jednorazowo. (Cennik)
PIJAWKA LEKARSKA (Hirudo medicinalis)
Sama nazwa hirudoterapia pochodzi od łacińskiej nazwy – hirudo, czyli pijawka. Wykorzystuje się do niej wiele gatunków pijawek, przede wszystkim z rodziny Hirudinidae.
Leczenie pijawkami znane jest juz od czasów starożytnego Egiptu i Chin. Największy jego rozkwit to pierwsza potowa XIX wieku, kiedy to do Francji importowano ponad 50 milionów pijawek rocznie. Hirudoterapia prowadzi do podniesienia odporności organizmu oraz obniżenia gęstości krwi. Substancja, którą wydzielają, pijawki leczy nie organ, nie chorobę, a przyczynę choroby i cały organizm. Można pomoc tą metodą, w następujących schorzeniach:
- choroby układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca tętnic, nadciśnienie od pierwszego do trzeciego stopnia, zwłóknienie mięśnia sercowego na tle miażdżycy tętnic i pozawałowe stwardnienie mięśnia sercowego, niedokrwienna, choroba serca, stenokardia, zapalenie mięśnia sercowego, kardiopatia, kardialgia, arytmia),choroby narządów oddechowych (chroniczne zapalenia płuc/oskrzeli, astma oskrzelowa),
- choroby dróg żołądkowo-jelitowych (chroniczny nieżyt żołądka, chroniczne zapalenie trzustki, chroniczne zapalenia wątroby, marskość wątroby, zapalenie pęcherzyka żółciowego, dyskinezja dróg żółciowych, chroniczne zapalenia okrężnicy, zapalenia jelita cienkiego i okrężnicy, zaparcia, hemoroidy, pęknięcia odbytu),
- choroby układu oporowo-ruchowego (deformujące zwyrodnienia dużych stawów, zapalenia wielostawowe różnej etiologii - okres rekonwalescencji, zapalenia mięśni, stan po zwichnięciach stawu, osteoporoza, urazy, oparzenia, odmrożenia),
- choroby chirurgiczne (profilaktyka i leczenie blizn pooperacyjnych, patologiczne stany układu żylnego np. żylaki i zakrzepowe zapalenia żył, wrzody troficzne, przykurcze, słoniowatość kończyn dolnych (obrzęk limfatyczny), operacje plastyczne – okres rekonwalescencji, zrostowe choroby tętnic kończyn dolnych),
- choroby neurologiczne (stany przed i poudarowe, urazy czaszkowo-mózgowe okres rekonwalescencji, zapalenia nerwu, newralgie, zapalenia splotu nerwowego, zapalenia korzonków nerwowych, nerwice, bole, zawroty głowy, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- położnictwo i ginekologia (klimakterium, niepłodność, bolesne miesiączki, zakłócenia cyklu menstruacyjnego, łagodne nowotwory macicy i przydatków (torbiele jajników, endometrioza, wtokniakomięśniak),
- choroby skóry (liszaj, świąd, alergia, swędzenie skóry),
- choroby układu moczowo-płciowego (wielotorbielowatość nerek, niewydolność nerek, zapalenie pęcherza moczowego, chroniczne zapalenie stercza, gruczolak prostaty, wtórna niepłodność u mężczyzn),
- choroby układu endokrynnego (choroby tarczycy, otyłość, cukrzyca),
- choroby laryngologiczne (chroniczne zapalenie ucha, zapalenie nerwu słuchowego, choroby zatok przynosowych, neurosensoryczna głuchota, szum w uszach),
- choroby oczu (jaskra, zanik siatkówki, choroby zapalne oczu, choroby stomatologiczne, zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, parodontoza),
- czas i rezultaty leczenia są zależne od wielu czynników takich jak: dokładność diagnozy, wiek pacjenta, stan zaawansowania choroby i czas jej dotychczasowego rozwoju, płeć, budowa ciała, ilość i miejsca przystawień pijawek, a nawet czasookresy między sesjami.
Z punktu widzenia pacjenta zabieg polega na przystawieniu pijawki do chorego miejsca na jego ciele. Tymczasem należy uświadomić sobie, że w czasie przyssania się pijawki zachodzą dwa procesy: zanieczyszczona krew znajduje swe ujście, a pijawka wprowadza do organizmu ponad 100 aktywnych związków, w szczególności hirudynę prostaglandyny, adelinę, galantynę, hialuronidazę, lipazy, neurotransmitery, antyelestazy.
PRZECIWSKAZANIA do przeprowadzenia hirudoterapii: Najważniejsze to bardzo niskie lub bardzo wysokie ciśnienie tętnicze krwi, anemia, hemofilia, ciąża, silne uczulenie na hirudozwiązki, wiek poniżej 15 lat, przyjmowanie antybiotyków, sterydów lub środków mocno rozrzedzających krew.
Na etapie, gdy żadne tradycyjne lekarstwa nie przynoszą, ulgi, pijawki lekarskie działają doskonale. Wiedzą o tym chirurdzy plastycy, którzy stosują. pijawki w bardzo ciężkich przypadkach po operacjach przyszycia palców, uszu, a nawet prącia. Pijawki łagodzą. opuchlizny, nie dopuszczają, do powstania skrzepów, zablokowania żył. W 2004 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku pijawki lekarskie (Hirudo medicinalis), oficjalnie uznając je za lekarstwo. Lekarze przyznali, ze hirudyna jest o wiele skuteczniejsza w zapobieganiu zawałom, niż stosowana do tej pory aspiryna czy heparyna. Być może to pierwszy krok zrobiony ku przekonaniu sceptyków do leczenia przy pomocy pijawek lekarskich.
Oto ważniejsze związki produkowane przez pijawki:
Hirudyna to substancja białkowa, która zapobiega krzepnięciu krwi. Hirudyna jest inhibitorem tombin. Jej bardzo aktywne działanie uzyskiwane jest dzięki współdziałaniu z innymi wydzielinami gruczołów ślinowych pijawki, między innymi z hementyną, hementeryną oraz antystatyną.
Hirustazyna jest kolejnym zidentyfikowanym niedawno antykoagulantem produkowanym przez Hirudo medicinalis. Należy do związków organicznych zaliczanych do rodziny antystazyn.
Gilantyna wyizolowana została z gruczołów ślinowych pijawki Haementeria ghilianii. Jest białkiem zawierającym duże ilości siarki. Działa jako antykoagulant i silny lek antyprzerzutowy.
Eglina jest silnym środkiem przeciwzapalnym (inhibitorem czynników stanów zapalnych) oraz aktywnym antyutleniaczem. Jest potężnym inhibitorem protez takich jak elastaza i katepsin G, uwalnianych przez ludzkie różnopostaciowo-jądrowe granulocyty, co pozwala natychmiast lokalizować urazy oraz pooperacyjne stany zapalne i je skutecznie blokować.
Hementyna jest fibrynogenolitycznym enzymem zdolnym zapobiegać krzepnięciu krwi oraz rozkładać (inkoagulować) utworzone już zakrzepy. Hementyna degraduje fibrynogen i włóknik we krwi i jest niepodobna do żadnego innego antykoagulanta produkowanego przez zwierzęta wysysające krew. Hementyna jest szczególnie interesująca w lecznictwie medycznym, ponieważ jest nieczuła na obecny we krwi naturalny enzym rozkładający białka.
Destabilaza jest fermentem charakteryzującym się silnym działaniem przeciwagregacyjnym powodującym rozkładanie zakrzepłej krwi, co otwiera nowe drogi możliwości dla hirudoterapii. Destabilaza zawiera także unikalną substancję niskocząsteczkową PROSTAGLANDYNĘ (podobną do PROSTACYLINY). Utrzymuje ona w dobrym stanie (regeneruje) naczynia krwionośne, przewód pokarmowy oraz reguluje poziom cukru we krwi. Najbardziej tajemniczym w działaniu prostaglandyny jest "samoregulacja" ciśnienia krwi. Jeśli jest ono za niskie zostaje podwyższone, jeśli natomiast jest zbyt wysokie zostaje automatycznie obniżone do stanu optymalnego.
Hialuronidaza jest substancja. o podwójnym działaniu. Jest silnym antybiotykiem oraz czynnikiem umożliwiającym szybkie przenikanie przez błony komórkowe sąsiadujących ze sobą komórek i tkanek ciała. Ciekawa, właściwością, tego enzymu jest rozpuszczanie związków wielocukrowych, tworzących ścianki przetrwalników wielu mikroorganizmów.
SUBSTANCJE ZNIECZULAJĄCE to niezidentyfikowane bliżej silne czynniki przeciwbólowe. Przypuszcza się, że działanie przeciwbólowe tych substancji wynika z dużej atrakcyjności dla ludzkiego mózgu NEUROPEPTYDOW produkowanych przez pijawkę. NEURQPEPTYDY zawierają ENDORFINY znane powszechnie HORMONAMI SZCZĘSCIA, które poza efektami przeciwbólowymi, likwidują uczucie niepokoju, powodują stan euforii oraz uspokojenie - usuwają psychiczne i fizyczne uzależnienia, zwiększają tolerancję, likwidują złe samopoczucie, depresję i nudności.
NEUROTRANSMITERY to związki biochemiczne regulują przepływy impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych. Mają one duży wpływ na ograniczenia w odczuwaniu bólu oraz zmiany w zachowaniu polegające na uwolnieniu od niepokoju, bądź depresji, wywołaniu snu, potężnych emocjonalnych doświadczeń, ale bez behawioralnego pobudzenia, psychozy lub obłędu powodowanego przez narkotyki typu LSD czy amfetamin.
ANTYBIOTYK – CHLOROMECYTYNA posiada bardzo silne działania przeciwbakteryjne. Jest on produkowany przez żyjąca, w symbiozie z pijawką lekarską specyficzną bakterią. Antybiotyk ten okazał się bardzo skuteczny przy leczeniu wrzodów (Catterina 1987: Mihiling 1899; Weiler 1949), powracającej gorączki, tężca, zapalenia opon mózgowych, zakażenia bakterią streptococcal, różycy świń, tularaemii oraz zakażeniom Staphyloccocus auerus. Kultura bakteryjna Aeromonas veronii biovar sobria in vitro zabija prątki gruźlicy (Szweizer 1936), likwiduje dyzenterię oraz chroni przed błonicą i innymi chorobami (Busing 1953).
SUBSTANCJE ANTYNOWOTWOROWE. W doświadczeniach naukowych prowadzonych na myszach z wszczepionym laboratoryjnie nowotworem mięsaka T 241, uzyskano wstrzymanie rozwoju guzów nowotworowych, a także ich cofanie się po zastosowaniu ekstraktu z gruczołów ślinowych pijawki Haementeria ghilianii.
GABINET
Zajmujemy się w nim leczeniem większości chorób, w których mogą pomoc pijawki. Chętni zapisują się na konkretną godzinę. Po bezpłatnej konsultacji można się poddać zabiegowi. Koszt zabiegu to 50 PLN + koszt przystawionych pijawek (ilość pijawek). Przyjmujemy od poniedziałku do piątku, od 10 do 17. Posiadamy wieloletnie doświadczenie.
• Pijawki stosowane w naszym gabinecie są hodowane laboratoryjnie.
• Są one wykorzystywane jednorazowo, a po zabiegu utylizowane.
• Zabiegi przeprowadzają wysoko wykwalifikowani i doświadczeni hirudoterapeuci.
• Indywidualne podejście do każdego pacjenta.
• Bezpłatna konsultacja.
• Czas zabiegu uzależniony jest od czasu pracy pijawki.
Polecane jest również wzbogacenie diety w żelazo.
Żelazo najlepiej dostarczać organizmowi w pożywieniu bo w takiej postaci jest bardziej przyswajalne niż podawane w lekach. Jeśli juz decydujesz się na taką postać to bierz żelazo "na głodnego" ponieważ wtedy w żołądku jest najwięcej kwasu solnego, który sprzyja wchłanianiu żelaza.
A to lista zawartości żelaza w niektórych produktach (w mg na 100 g produktu):
> Wątroba wieprzowa 17,5
> Wątroba cielęca 10.3
> Soja 8,0
> Nerki wieprzowe 7,8
> Żółtko jaj 1,1'. (dla porównania: całe jaja - 100 g: 2,7 mg)
> Fasola 6,9
> Kasza gryczana 6,0
> Mąka pszenna 6,0
> Płatki owsiane 4,4
> Natka pietruszki 4,3
> Mąka żytnia razowa 4,0
> Kasza jęczmienna 3,8
> Kasza manna 2,9
> Twaróg tłusty 2,8
> Twaróg chudy 2,7
> Ser topiony 2,7
> Chleb razowy 2,7
> Boćwina 2,6
> Szpinak 2,4
Źródło: Tablice wartości odżywczych produktów spożywczych J. Rudowskiej-Koprowskiej
Ponadto suszone morele i śliwki, rodzynki, sezam, brokuły są dobrym źródłem żelaza. Duże znaczenie ma przygotowywanie potraw, zbyt długie gotowanie skutkuje przechodzeniem składników do wywaru.
Poza tym dużo ruchu i przebywanie na świeżym powietrzu.
Niektóre składniki diety powodują zahamowanie wchłaniania żelaza np. kawa, herbata, pokarmy bogate w błonnik, sole fosforu.
Poza tym właściwości krwiotwórcze ma czerwone wytrawne wino.